FTP hesabı nasıl kullanılır?

FTP hesabı nasıl kullanılır?

FTP nedir?
FTP, File Transfer Protocol (Dosya Transfer Protokolü) anlamına gelip, web sitenizin dosyalarını bilgisayarınızdan hosting paketinize aktarmak için kullanılır.

FTP hesabı nedir?
Dosya transferlerinizi gerçekleştirebilmeniz için, hosting paketiniz ile birlikte sizin için açılan hesaptır. FTP hesabınızın detayları, bizden aldığınız hizmet üzerine size gönderilen e-posta da bulunmaktadır.

FTP hesabı nasıl kullanılır?
FTP kullanımı için özel programlar vardır. Bu FTP programlarını internetten indirip bilgisayarınıza kurarak FTP hesabınız ile işlem yapabilirsiniz. Alternatif olarak Windows Explorer’ın da FTP özelliğini kullanabilirsiniz.

Windows Explorer ile FTP hesabına nasıl bağlanılır?
Windows Explorer ile FTP hesabınıza ftp://alanadi.com şeklinde, alanadi.com yerine kendi alan adınızı yazarak bağlanabilirsiniz. Sistem sizden kullanıcı adını ve parolanızı soracaktır. Bu bilgileri de doldurduktan sonra sisteme bağlanabilirsiniz.

FTP programları hangi kaynaklardan bulunabilir?
Arama motorlarından “FTP Client” anahtar kelimesi ile arama yaparak bazı FTP programlarına ulaşabilir, bu programları ücretsiz kullanabilirsiniz.

FTP programları ile FTP hesabına nasıl bağlanılır?
Bilgisayarınıza kurduğunuz FTP programı açıldığında hosting paketinize ait, sunucu üzerinde size ayrılmış olan alana ulaşabilmeniz için “FTP Sunucu Adı”, “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” alanlarını doldurarak bağlantı kurmanız gerekecektir. “FTP Sunucu Adı” kısmına ftp.alanadi.com ,       ftp nedir   “Kullanıcı Adı” kısmına alanadiuser ve “Şifre” kısmına şifrenizi yazmanız gerekmektedir. Bu bilgiler hosting paketiniz açıldığında size gönderilmiş e-posta da yer almaktadır.

Web sitesi dosyaları FTP hesabına nasıl yüklenir?
FTP bağlantısı kurulduktan sonra web sitenize ait dosyaları yüklemeniz gereken klasör “http” klasörüdür.

Not: FTP hesabınıza yükleyeceğiniz dosya adlarında, Türkçe karakter, büyük harf ve boşluk kullanmamanız daha uygun olacaktır.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir