Google Trustrank Nedir?

Google Trustrank Nedir?

Google Trustrank Nedir?

Günümüzde insanların anlık olarak dünyanın öbür ucunda yaşayan kişilerle iletişim kurabildiği, evrensel bir bilgi paylaşımının sağlanabildiği, alışverişlerin ortak bir pazarda yapılabildiği bir yeni dünya düzeni oluşmuştur. Sınırların ortadan kalktığı ve dünyanın adeta küçük bir kasabaya dönüştüğü küreselleşme sürecini hızlandıran en büyük etken şüphesiz ki internet ağlarının oluşturulması ve bilgisayar kullanımın tüm dünyada yaygınlaşmasıdır. Tüm bu gelişmelere paralel olarak internet kullanımı günlük yaşamlarımızın yanı sıra iş alanlarına da hızla nüfuz etmiştir. İnsanlığın varoluşunun temellerinden biri olan saygınlık sahibi olma çabaları, kendisini internetin geniş alanında da göstermiştir.  

Kullanıcılar tarafından arama motorlarına yazılan anahtar kelimeler sonucunda, internet sayfaları sıralamaya girmektedir. Her geçen gün birbirine benzer nitelikte içerikler üreten ve birçoğu bilgi çöplüğüne dönüşen siteler arasında en kaliteli bilgileri ayıklama görevini arama motorları üstlenmiştir. Arama motorlarında sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalar bütünü olarak tanımlanabilecek olan SEO uygulamaları, bu büyülü dünyada iyi bir yer edinebilmenin ön koşuludur.

Web sitesi tasarımından, kullanılan linklere; metin içeriklerinden, görsel öğelere dek özenli bir çalışma gerektiren SEO uygulamaları, web sitenizin arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

İnternet dünyasının en önemli sektörleri arasında yer alan SEO uygulamaları, beraberinde bir takım sorunları da getirmiştir. SEO savaşları, başta arama motorlarını yanıltmak ve internet sitelerini ilk sıralara taşımak isteyenler büyük bir yığın halinde spam sayfalar üretmektedirler. Genel olarak pek çok sayfaya sahip olan spam üreticileri, dolayısı ile pek çok linki de işgal etmektedir.

Bu noktada çok daha kaliteli ve nitelikli internet sitelerini kullanıcılarına ulaştırmak isteyen arama motorları, bu spam sayfaları ayırt edebilmek için çeşitli yöntemler geliştirmektedir.

Özetleme bir tanım yapmak gerekirse; Google Trustrank, spam linklere ulaşmak ve bunları engellemek için kullanılan bir uygulamadır.
 

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir