GÜZEL BİR YEMEK İLE KAZANILAN KALPLER

GÜZEL BİR YEMEK İLE KAZANILAN KALPLER

Erkeğin kalbine giden yolu midesinden geçtiği sözünden yola çıkarak hazırlanan güzel yemekleri ve yaratıcı sofralar her zaman herkes tarafından büyük beğeni toplar. Özellikle kadınlar için büyük önem taşıyan güzel yemek tarifleri beğenilen yemekler için paylaşılır ve her paylaşımda yeni bir tat alır. Hanımlar, evde televizyonda seyrettikleri tarifleri veya dergilerde okudukları yenilikleri denemekten zevk alırlar.

Her mutfağın farklı özellikleri olurken her yemek pişirenin de kendine göre farklı uygulamaları olabilir. Yemeğin içine konulacak az miktarda baharat veya pişirme anındaki bir öneri yemeğin tamamen farklılaşmasına neden olur. Bu sebeple ağızdan ağıza veya defterden deftere aktarılan yemek tarifi her mutfakta farklılaşarak pişer, her sofraya farklı şekilde konur. Yemek pişirirken kullanılan malzemedeki tazelik ve kalite ne kadar önemliyse pişiren kişini de el ayarı veya alışkanlıkları en az o kadar önemlidir. Anne yemeklerinin özellikle çocuklara farklı gelmesinin ana sebebi de budur. Tamamen aynı malzemelerle ve tarifle pişirilen yemekler bile birbirinden farklı sonuçlar ortaya çıkmasına neden olur.

Yemek pişirilmesi kadar önemli olan bir diğer konuda sunum güzelliği ve masanın özenle hazırlanmasıdır. Yemek masaları gün boyu koşuşturan aile bireylerinin toplanabildiği ve günlük yaşadıkları olayları birbirlerine aktarabildikleri en önemli yerdir. Bu açıdan özellikle ülkemizde büyük önem taşıyan akşam yemekleri ve hafta sonu kahvaltıların değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Mutlu ve keyifli, büyük sofralar Türk geleneğinin vazgeçilmezleri arasındadır.  

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir