GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİ

GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİ

Birçok kişinin aklına hurdacı dendiği zaman, geçmişte sokaklarda dolaşarak evdeki eski eşyaları belli bir bedelle satın alan kişiler gelir. Hurdacılar iyi fiyatlarla atıkları yerinden teslim alarak uygun görülen şekilde tasnifler. Sonra da uygun fiyata ürün arayan kişiler hurdacılara gelerek beğendikleri ikinci el eşyaları hurdacılardan satın alırlar. Başta hurda metal olmak üzere tüm geri dönüşüm malzemeleri konusunda satın alma ve satış yapılır.

Akla gelen ilk malzemeler arasında demir, plastik, eski kablo ve çeşitli metaller vardır. Kâğıt ve metal hurdaları her zaman en çok talep gören hurda çeşitleridir. izmir hurda fabrika yıkım ve bozum işleri, parçalama, söküm ve taşıma işleri gerçekleştirir. Özellikle hurda kablolar soyma ve kırma işlemlerinden geçirilerek geri dönüşüme kazandırılır. Çevreye ve doğaya zarar verecek her madde yerinden alınarak bu şekilde ekonomiye kazanç sağlanmaktadır. Birçok ülkede hurda ürünler sanayi ve ekonomi açısından yeni ürün kadar büyük önem taşımaktadır. Satışı artan her ürünün hurdası da ilgi görür. Bugünlerde en çok hurda elektronik cihazlar alanında görülmektedir. Geri dönüştürülerek yeniden kullanılan atıklar farklı şekillerde karşımıza çıkar. Doğal kaynakların korunması bütün insanlığın görevidir.

Sınırsızmış gibi tüketilen her ürün gelecek nesillerin büyük sıkıntılar yaşamasına neden olabilir. Tüm insanların bilinçlendirilerek doğal kaynak israfına son verilmesi ve gereken önlemlerin alınması, ekonomik değeri olan maddelerin geri kazanılması çok önemli bir konudur.

 

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir