DERİ TASARIMI VE TABAKLAMA

DERİ TASARIMI VE TABAKLAMA

Günlük hayatta kullandığımız deri çantalar, deri cüzdanlar, deri bot, deri mont, deri koltuklar ve deriden yapılmış birçok eşyanın ham maddesi olan deri vitrinlerde yerini alana kadar bazı aşamalardan geçer. Bu aşamalar tabakhanede gerçekleşir üretime hazır hale gelen deri, deri tasarımcıları maharetli ellerinde şekil bulur.
Peki, tabakhane neresidir? Deri tabaklama işlemi nasıl yapılır? Niye bu işleme ihtiyaç duyulur? Tabakhane deri tabaklanan fabrikalardır. Hayvan postları tabakhaneye yaş veya tuzlanmış deri olarak gelir. Canlı hayvan üzerinde yumuşak ve esnek olan deri yüzüldükten bir süre sonra kokar ve kayganlaşır. Derinin özelliğini kaybetmemesi için yapılan işleme tabaklama denir. Deriyi günlük hayatta ilk kullananların M.Ö. 7000 li yıllarda Sümerler’in olduğu bilinmektedir. Tabaklama işlemi için idrar, meşe palamudu, şap, süt, yağ asma yaprağı, üzüm, un gibi malzemelerden faydalanmışlardı. Bazı yerlerde bu eski yöntemler kullanılsa da günümüzde deri tabaklama işlemi yapan fabrikalar modern kimyasallar kullanarak tabaklama işlemi yapılmaktadır. Bu fabrikalarda tuzlanmış deriler sudan ısıtılır ve sonrasına kıl dökme işlemine tabi tutulur. Kıl dökme sodyum sülfür ve kireç kimyasallarının bulunduğu banyo işlemi ile gerçekleştirilir. Kireçten arındırılan deri enzim banyosuna alınarak tabaklamaya hazır hale gelir. Bu aşamadan sonra potasyum krom sülfat banyosu ile tabaklama işlemi tamamlanmış olur. Yağ ve poliüretan gibi malzemelerle esneklik ve yumuşaklık kazandırılan deri boyama işleminden sonra kullanıma hazır hale gelir.
Bu aşamalar sonunda deri tabakhaneleri değişik renklerde hazırlanmış olan deriler, deri tasarımcıları ile buluşarak giyim ve eşya sektöründe kullanılmak üzere değişik tasarımlarla tüketiciye sunulur. Birçoğumuzun cebindeki cüzdan, hanımların omuzlarında asılı çantalar, araç ve ofis koltukları, şık tasarımlı deri ceketler ve kış şartlarında sıcak tutan deri botlar.

 

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir