BEBEK OYUNLARI GELİŞİMİ DESTEKLİYOR

BEBEK OYUNLARI GELİŞİMİ DESTEKLİYOR

Çocuklar, iletişim kurarken kendilerini ifade etmek için sözcükleri değil sanat yolunu kullanırlar. Bu ne demektir? Oyunlarla, el becerileriyle, hikâyelerle, şarkılarla vb. yollarla ifade etmeye çalışırlar. Anne ve babalar çocuklarının sağlıklı ve zeki olmaları için pek çok farklı yönteme başvururlar. Zekâ oyunları, bebek oyunları, yap-boz oyunları gibi beyin gelişimini destekleyen farklı farklı yollar kullanırlar.

Gelişen teknoloji ile birlikte sanal ortamda çocuk gelişimine oldukça fayda sağlayan oyunlar bulunuyor. Özellikle kız çocukların ilgisini bebek oyunları çekiyor. Örneğin, bebek giydirme oyunları yaratıcılık yanlarını hem kendisinin hem de ebeveynlerinin keşfetmesini sağlamakla beraber çocuğunuzun beyin egzersizi yapmasını da destekler. Farklı türdeki zekâ oyunlarından doğru, yerinde ve yaşına uygun oyunlara yönlendirerek çocuğunuzun bilişsel gelişimine, duygusal gelişimine ve sosyal gelişimine nasıl fayda sağladığını görüyor olacaksınız. Oyunlar, bilişsel gelişim aşamasında, çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirir, soyut düşünce gelişimine yardımcı olur, hayal gücünü destekler, sorun çözme ve empati becerilerini pekiştirir. Duygusal gelişim aşamasında ise, gerçek hayattaki pek çok farklı sosyal rolü deneyimlemesini sağlar, ifade becerisini arttırır, öz güveni gelişir, kaygı ve endişeleri azaltır ve yaşadığı sorunların üstesinden gelme becerisi kazandırır. Sosyal Gelişim aşamasında da, paylaşma, bekleme ve sabretme, liderlik becerisi, dürtü kontrolünde saldırgan davranışları kontrol etmesini destekler.

Özetlemek gerekirse, ebeveynlerin çocuklarını kontrollü olarak bebek oyunları gibi yaratıcılık ve zekâ gelişimine olumlu katkıları olan oyunlara yönlendirmeleri zeki nesiller yetiştirmelerini sağlar.

Etiketler:

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir