public_html Nedir? public_html Klasörü ve public_html İzinleri

public_html Nedir? public_html Klasörü ve public_html İzinleri

Public_html web hosting hizmetinde cPanel kullanan kullanıcıların karşılaşacağı bir kök dizinidir. Yani web sitenizin içerisinde direkt “siteadı.com/” yolunda dosyaların yer alması için bu dizin klasörünün kullanılması gereklidir. Aynı şekilde hosting içerisine kurulacak olan tüm dosyalar bir alt dizinde yer alacağı için hepsi kök dizinle bir şekilde bağlantılı olacaktır.

public_html Klasörü

Bu klasörü FTP’e eriştiğinizde veya cPanel içerisinden herhangi bir dosya yöneticisi kullandığınızda da görebilirsiniz. Web siteniz içerisinde yayınlanacak olan ve diğer kullanıcılar tarafından ulaşılabilir olacak olan tüm dosyaların bu klasör içerisinde yer alması gerekir. Tabii, bu klasör içerisinde bazı görüntülenemez dosyaların da yer alacak olması nedeniyle bu klasör altındaki tüm dosyalar kendince güvenlik açısından bazı özel dosya izinlerine sahiptir.

public_html İzinleri

Eğer hostinginiz yeni aktif edildiyse ve cPanel kullanıyorsanız bu klasör için herhangi bir izin değişikliği işlemi gerçekleştirmenize gerek yoktur. Ne zaman ki kuracağınız bir web yazılımı sizden ekstradan bir izin değişikliği talep ederse o durumda public_html’in izinlerini değiştirmeniz güvenlik açısından en iyisi olacaktır. Yanlışlıkla değiştirdiyseniz veya public_html’in yazma izinlerinin hatalı olduğu düşünüyorsanız kendiniz de bir FTP yardımıyla bu klasörün izinleri 755 olarak ayarlayabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir