UKRAYNA’DA EĞİTİM

UKRAYNA’DA EĞİTİM

Doğu Avrupa’nın en köklü ve en kaliteli üniveristeleri Ukrayne ve özellikle başkent Kiev’de yer almaktadır. Bu anlamda Kiev bir üniversite şehir diyebiliriz. Birçok avantajıyla Ukraynada eğitim alternatifi her zaman değerlendirilmesi gereken bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizde bu alternatifi değerlendirebilir ve seçebilirsiniz. Bu üniversiteler akademik kadrolar bakımından çok güçlü pozisyondadırlar. Birçok dünya ülkelerinin öğrencileri tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizle kıyaslandığı zaman, bir öğrenciye düşen profösör sayısı oranı oldukça yüksek bir düzeydedir. Tüm Avrupa Birliği ülkeleri ve YÖK tarafından tanınan üniversitelerdir.

Ukrayna bir eğitim ülkesidir. Tüm eğitim olanakları devlet politikasıyla desteklenmektedir. Bu anlamda ukraynada üniversite seçenekleri oldukça zengindir. Ülkedeki konaklama, yaşam, gıda ve eğlence gibi maliyetler çok düşüktür. Dolar bazında yapılan hesaplamalarda çok iyi fiyatlarla karşılaşmak mümkündür. Bir öğrencinin yıllık yurt maliyeti en fazla 600 dolar seviyelerinde olmaktadır. Bu fiyatlar önemli bir tercih sebebidir. Ortalama bir öğrencinin gıda, ulaşım, harçlık, sosyal harcamalar gibi maliyetler aylık 300 dolar seviyelerinde olmaktadır. Çok sayıda ve her türlü bölüm seçeneği bulunmaktadır. Kültür ve sanat olarak çok zengin bir ülkedir. Bu ülkeyi tercih eden öğrencileri birçok sanatsal ve kültürel etkinlik beklemektedir. Tarihi yerler açısından da çok fazla zenginlik mevcuttur. Her ırktan öğrenci Ukrayna’yı tercih etmektedir. Bu anlamda tam bir zenginlik yaşanmaktadır. Ekonomik maliyetlerin olumlu etkileriyle bu zenginlik her geçen gün dahada artmaktadır.

Ukrayna üniversitelerinde prosüdür zorlukları asla yaşanmaz. Ülkemizden de ukraynada okumak fikrine sıcak bakan ve bu okulları tercih eden öğrenciler hiçbir zorluk yaşamazlar. Her türlü kayıt, kabuş ve vize işlemleri çok rahat ve kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu ve benzeri birçok farklı avantajlarıyla Ukrayna, tam bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir