Bootable Disk Nedir? Bootable Disk Oluşturma ve Bootable Disk USB

Bootable Disk Nedir? Bootable Disk Oluşturma ve Bootable Disk USB

Bootable Disk veya Türkçesiyle önyüklenebilir disk, bilgisayarınızı çalıştırdığınız anda işletim sisteminden önce ön yükleme modunda çalıştırabileceğiniz disklerdir. Bu disklerin oluşturulması aşamasında içerisine boot edilebilir olması için bazı dosyalar yerleştirilir. Bu sayede bilgisayar bunun bir ön yükleme disketi olduğunu anlar ve medyayı işleme alabilir.

Bootable Disk Oluşturma

Bootable disk oluşturmanız için öncelikle oluşturacağınız disketin ISO dosyası gerekiyor. Örneğin bir Ubuntu disketi oluşturacaksak bize bu kurulum medyasının ISO yansıması gerekecektir. İlk aşamada oluşturmak istediğiniz bootable disk için ISO dosyasını bilgisayarınıza indirip hazır hale getirin. Zaten bir ISO dosyanız varsa o zaman CD veya DVD’ye bu ISO dosyasını yakma işlemine geçebiliriz;

CD/DVD yazma işlemini tamamlayabilmemiz için bize ilk aşamada bazı yazılımlar gerekecek. Aşağıdaki yazılımlardan herhangi birini edinip bilgisayarınıza kurabilirsiniz;

CDBurnerXP Pro: Tamamen ücretsiz ve son derece kaliteli bir CD ve DVD oluşturma yazılımıdır.

Nero: Ücretli fakat CD ve DVD medyaları oluşturma konusunda en popüler yazılımdır. (Deneme sürümünü kullanabilirsiniz.)

Alcohol 120%: Hem sanal disk oluşturma hem de CD yakma yazılımlarından biri olan Alcohol 120%’de en az Nero kadar popüler olarak kullanılan ücretli bir yazılım. Tabii dilerseniz onun da deneme sürümünü indirerek kullanabilirsiniz.

Easy Media Creator or Toast: Roxio tarafından üretilmiş oldukça kullanışlı bir CD ve DVD yakma programı. Windows kullanıcıları tarafından yine sıklıkla tercih edilen bir yazılımdır.

Toast: Apple kullanıcılarının boot edilebilir diskler oluşturmak için kullandığı en yaygın yazılımdır.

Bu yukarıdaki yazılımlardan herhangi birini bilgisayarınıza indirip kurulumunu tamamladıktan sonra ISO dosyanızı Farklı Çalıştır sekmesinden kurduğunuz yazılımla çalıştırarak CD veya DVD’ye yazma işlemini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yazılımların kendi arayüzleri içerisinden giriş yaparak ISO dosyanızı göstererek yazma işlemi başlatabilirsiniz.

Bootable Disk USB

CD ve DVD’ler artık eski kullanım popülaritesini neredeyse tamamen yitirdi denebilir. USB Flash Bellekler ise tekrar tekrar içerisine farklı verileri yazabildiğimiz artık hepimizin sahibi olduğu çok daha kullanışlı depolama araçlarıdır. Bu nedenle artık birçok kişi Bootable USB oluşturarak işletim sistemi yüklüyor veya diğer yazılımları çalıştırıyor.

Bootable USB oluşturmak için yine bazı programlara ihtiyacımız olacak;

Rufus: Son derece basit ve bir o kadar da kullanışlı, ücretsiz boot edilebilir USB oluşturma yazılımı. (Windows kullanıcıları için)

UNetbootin: Linux platformlar üzerinde kolayca boot edilebilir USB’ler oluşturmanıza yardımcı olan ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım. (Linux Kullanıcıları için)

Bu yazılımlardan herhangi birini kurduktan sonra yazılımı çalıştırdıktan sonra ISO dosyanızı seçmeniz ve bilgisayarınıza bağladığınız USB’yi seçmeniz yazma işlemini başlatmanız için yeterlidir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir