Corel Linux Nedir? Corel Linux İşletim Sistemi ve Corel Linux İndir

Corel Linux Nedir? Corel Linux İşletim Sistemi ve Corel Linux İndir

Corel Linux diğer adıyla Corel Linux OS, Debian temelli olarak geliştirilen ve 1999 yılında Corel firması tarafından sunulan Linux tabanlı işletim sistemidir. Bir süre gelişimine devam edilen işletim sistemi 2001 yılında tamamen sonlandırılmış ve yayından kaldırılmıştır.

Corel Linux İşletim Sistemi

Corel Linux işletim sistemi (Corel Linux OS) bugün adını sıklıkla CorelDraw gibi yazılımlardan tanıdığımız Corel firmasının bir ürünü olarak geliştirilmiştir. Linux işletim sistemlerinin günümüzde olduğu kadar kullanıcı dostu olmadığı zamanlarda üretilen Corel Linux ile kullanıcıların alternatif bir işletim sistemine sahip olması hedefleniyordu.

Bu nedenden dolayıdır ki Corel Linux, Debian temelli olmasına karşın üzerinde büyü ölçekli değişimler ve kişiselleştirme çalışmaları meydana getirilmiştir. Yapılan bu kişiselleştirme çalışmaları sayesinde kullanıcılar gerçekten de şaşırmış ve karşısında yepyeni bir işletim sistemi görmüştü. Ancak kısa süre sonra yapılan bu değişiklikler işletim sisteminin sonunu getirdi.

Corel Linux üzerinde öylesine köklü değişiklikler meydana getirilmişti ki Debian temelli ve diğer Linux platformlar üzerinde sorunsuz çalışan birçok yazılım Corel Linux’da kısmi olarak çalışıyor veya istenen fonksiyonları bir türlü yerine getiremiyordu.

Sonuç olarak yaşanan büyük uyumsuzluk sorunları neticesinde Corel Linux kullanıcıları birer birer işletim sistemi terk etti ve farklı OS’lere yöneldi. Bir süre daha geliştirilen Corel Linux’un başarısız bir işletim sistemi projesi olduğuna Corel’de kanaat getirdikten sonra işletim sistemi projesi 2001 Yılında tekrar açılmamak üzere rafa kaldırılmıştır.

Corel Linux İndir

Corel Linux her ne kadar başarısız bir işletim sistemi olarak OS tarihinde kaybolup gitse dahi hala denemeniz için bulabileceğiniz kurulum ISO dosyası internette farklı kaynaklarda yayınlanmaktadır. Aşağıdaki linklere tıklayarak Corel Linux’un 1.0 veya 1.1 sürümlerine ait ISO dosyalarını indirebilirsiniz;

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir