Doodle Nedir? Google Doodle ve Doodle Çizimi

Doodle Nedir? Google Doodle ve Doodle Çizimi

Doodle, insanların dikkatini çekmek için yapılan basit çizim çalışmalarına verilen isimdir. Bugün bir çoğumuz için Doodle denildiğinde ilk akla gelen Google olsa dahi Doodle’lar, Google’dan daha eski olan ve günümüze kadar ulaşmış olan karalama çizimlerdir.  İlk defa 17. Yüzyıl içerisinde kullanılmaya başlanan bir terim olan Doodle günümüze kadar devam etmeyi başaran bir çizim trendi olmuş ve farklı amaçlara hizmet etmeyi başarmıştır.

Google Doodle

Google Doodle, arama motorunun ana sayfasında yer verilen sanatsal ve dikkat çekici logoların, imaj çalışmalarının adıdır. Google’ın ilk oluşturduğu Doodle çalması 20 Ağustos 1998 tarihinde yapılmıştır. Burning Man isimli bir festivalde ilk defa kullanılan Doodle daha sonrası için de Larry ve Sergie’nin devam ettirmek istediği yeni bir Google Trendi olmuştur.

Google ilk Doodle çalışmasından sonra bunu düzenli olarak kullanmayı düşünmüş ve önemli günler için logo değişikliği yaparak kendi Doodle’larını yayınlamıştır. Google’ın ilk Doodle’ları sadece ünlü kişilerin doğum gününü ve önemli bayramları kutlamak olurken zamanla bu yelpaze arttırılmış , tarihi olayları anmak gibi sembolik günlerde de hazırlanmaya ve yayınlanmaya başlanmıştır.

Google’ın oluşturmuş olduğu Doodle çalışmaları bazen yalnızca bir görselden ibaret olurken bazen bir animasyondan bazen de video içerikten oluşabiliyor. Meydana getirilecek olan Doodle çalışmaları için ise Google tarafından belirlenen tasarım ekipleri çalışarak hem yaratıcı hem de dikkat çekici çalışmalar ortaya çıkartıyor.

Yine de bizler için Google Doodle konusunda bir açık kapı bırakıyor ve hazırladığınız veya “Şöyle olsun ya!” dediğiniz bir Doodle çalışmasını kendisine göndermenizi istiyor. proposals@google.com adresini kullanarak siz de Google Doodle’lar için fikrinizi sunabilirsiniz 🙂

Şuana dek Google her alandan çalışmanın yer aldığı +1500 Doodle çalışasına imza atmıştır. Buradaki linke tıklayarak Google’ın bugüne kadar yapmış olduğu tüm Doodle çalışmalarını görüntüleyebilirsiniz.

Doodle Çizimi

Google’ın yanı sıra Doodle’ın bir çizim tarzı olduğundan bahsetmiştik. Genelde telefonla konuşurken yaptığımız karalamalar veya dersten sıkıldığımızda not defteri üzerine yaptığımız çizimler de birer Doodle sayılabilmektedir. Doodle tıpkı Grafitti gibi bir yazı tipografisidir. Doodle çizimi ve hakkında çok daha fazlası için sizi WM Aracı Forumumuzun Grafik Tasarım alanına davet edebiliriz.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir