POLONYA VE YÜKSEKÖĞRENİM OLANAKLARI

POLONYA VE YÜKSEKÖĞRENİM OLANAKLARI

Avrupa’da eğitim almak şüphesiz ki, her gencin hayalidir. Bu anlamda size gelecek kapılarını aralayacak bir seçenek Polonyada eğitim olanakları olabilir. Avrupa Kıtasının ortasında bulunan Polonya yıllar içinde çeşitli ülkelerin egemenliğinde yönetilmiş olsa da uzun bir süredir bağımsız ve giderek kıta genelinde kendini ispatlayan bir duruma gelmiştir. Hızlı bir kalkınma sürecinde olan ülkenin, eğitim seviyesinin her zaman %100 e yakın olduğunu belirtelim. Ülkenin ilköğretimden, yükseköğrenim kurumlarına kadar bütçeden yüksek bir pay ayrılarak alt yapısı sağlam kurumlar oluşturulmaktadır. Öte yandan, özellikle üniversitelerin seçkin eğitim kadrosu öğrencileri fazlasıyla memnun etmektedir.

Genç nüfusa sahip olan Polonya, üniversitelerinde dünya öğrencilerinin, özellikle Türk öğrencilerin eğitim almasına olanak sağlamaktadır. Polonya’da üniversite okumak Türk öğrenciler için birçok avantajı barındırmaktadır. LYS şeklinde bir sınav uygulaması Polonya da Türk öğrenciler için uygulanmamaktadır. Lise diploması ile istediğiniz fakülteye başvurabilirsiniz. Hukuk fakültesinde, tıp fakültesine, mühendislik fakültelerinden işletme ve iktisadi bilimler fakültesine kadar eğitim olanakları sunulmaktadır.

Öğrenci olarak sizin ve ailenizin aklındaki bir soru, eğitim ve yaşam maliyetleri ne kadar olacağıdır. Bu konuda sorun yaşamayacaksınız. Polonya ekonomik anlamda sizi zorlamayacak bir ülkedir. Polonyada üniversite okumak, Türk gençleri için ekonomik ve avantajlıdır. Kampus içinde yurt seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca uygun fiyatlara ev ve oda kiralama seçenekleri de sizleri bekliyor. Bulunduğunuz kentte part time yani yarı zamanlı eğitim alma olanaklarında da yararlanabilirsiniz. Hem Avrupa Birliği ülkesi olması sayesinde diplomanızın tüm birlik ülkelerinde geçerli olacağını da ekleyelim. Harika bir gelecek için Polonya da okuma seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde, gelecek yaşamınıza bir sıfır önde başlayabilirsiniz. Hemen üniversiteleri inceleyin. Mezuniyet sonrasında, ülkenin Türk öğrencilere bir sene çalışma hakkı ile oturma izni verdiğini de ekleyelim sevgili gençler.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir