Ukrayna’da Eğitim Şartları Nelerdir?

Ukrayna’da Eğitim Şartları Nelerdir?

Ukrayna’da Eğitim Şartları Nelerdir?

Ukrayna’da eğitim almak için Türkiye’de aranan şartları sağlamış olmanıza gerek yoktur. Türkiye’de üniversite başvuruları taban puanlarına göre yapılmaktadır. Ukrayna üniversitelerine girmek için taban puanı, YGS, LYS gibi şartlar aranmamaktadır. İstediğiniz bölüme lise diploması ile başvurabilirsiniz. Ancak sözel bölümler için liselerin sözel bölümlerinden, sayısal bölümler için liselerin sayısal bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Meslek lisesi mezunları ilgili meslekleri ile ilgili bölümlere başvurabilirler. Türkiye’deki öğrencilerin Ukraynada Eğitim alması oldukça kolay ve avantajlıdır.

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi Nasıl Alınır?

Ukrayna’da prestijli üniversiteler bulunmaktadır. Üniversite eğitimleri uzman akademisyenler tarafından dünya standartlarında kalitede verilmektedir. İstediğiniz fakülte ve bölümü seçtikten sonra Ukraynada Üniversite eğitiminize hazırlık eğitimi ile başlayabilirsiniz. Bir yıl hazırlık eğitiminden sonra bölüm eğitimine geçilir. Bir yıllık hazırlıkta yabancı dil hakimiyetiniz sağlanmış olur. Bundan sonraki dört yıl boyunca bölümünüzle ilgili dersleri görerek eğitime devam edersiniz. Ukrayna’da eğitim sürecinizde harç ve yurt ücretleriniz oldukça düşük olacaktır. Devlet harçların büyük kısmını ödediğinden yıllık 1500 dolar gibi uygun fiyatlara eğitim sürecinizi çok rahat geçirebilirsiniz. Ukrayna’da hayat şartları Türkiye’ye göre daha ekonomik olduğundan rahat bir eğitim süreci geçirmiş olursunuz.

Ukrayna Üniversiteleri Nasıl Tercih Edilmeli?

Ukrayna’da çeşitli eğitim alanlarında eğitim veren prestijli üniversiteler bulunmaktadır. Öncelikle eğitim almak istediğiniz alanı belirlemeniz ve bu alanın hangi üniversitelerde olduğunu bulmanız gerekiyor. Türkiye’de bulunan tüm bölümleri Ukrayna Üniversiteleri seçeneklerinde de bulabilirsiniz. İstediğiniz alanda öne çıkan üniversitelerden birini seçerek başvuruda bulunabilirsiniz Ukrayna üniversitelerinde en çok tıp, hukuk, mühendislik, havacılık, mimarlık gibi bölümler tercih edilmektedir. Ukrayna Üniversiteleri bölüm seçeneklerinde Türkiye’de olmayan ve ilginizi çekecek bölümler de bulabilir ve geleceğe yönelik iş imkanlarını düşünerek bu bölümleri de tercih edebilirsiniz.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir