Kıbrıs’ta Yasal Olan Hamilelik Uygulamaları

Kıbrıs’ta Yasal Olan Hamilelik Uygulamaları

Kıbrıs’ta Yasal Olan Hamilelik Uygulamaları

Evli ve bebek sahibi olmak isteyen çiftlerden kadında ya da erkekte olan sorunlardan kaynaklı olarak hamileliğin mümkün olmadığı durumlar bulunmaktadır. Avrupa ülkeleri ve Amerika’nın bir kısmında yasal olarak kabul edilen sperm donasyonu, ülkemizde yasal değildir. Özellikle ülkemize yakınlığı ve gelişmiş teknolojisiyle tercih edilen Kıbrısta Sperm Donasyonu yasaldır ve son teknoloji kullanılarak işlemler yapılmaktadır.

Sperm donasyonunu gerektiren durum, evli çiftlerden erkekte hiç sperm olmamasına rağmen kadının vücudu ve hormonları hamile kalmaya uygunsa sperm donasyonu ile hamilelik sağlanabilir. Kadının yumurtası başka birinin spermi ile döllenip tüp bebek yöntemi ile kadının rahmine yerleştirilmesi ile gebelik sağlanmaktadır. Firmamızda Kıbrısta Embriyo Donasyonu da yasal ve itina ile uygulanan hamile kalma yöntemlerindendir.

Taşıyıcı Annelik Uygulamaları

Taşıyıcı annelik de diğer iki uygulama gibi ülkemizin dini görüşleri, örf ve adetleri nedeniyle yasal olmayan bir durum olup, Kıbrıs Taşıyıcı Annelik ile bebek sahibi olunmasına yasal olarak izin veren bir ülkedir. Taşıyıcı annelikte rahim sorunları ile embriyonun tutunamaması sonucu hamile kalamayan kadının yumurtası, eşinin spermiyle döllendikten sonra başka bir kadının rahmine yerleştirilmesi durumu olmaktadır. Bu şekildeki taşıyıcı annelikte taşıyıcı annenin genetik özellikleri ile bebeğin bir ilgisi olmayacaktır. Kadınında rahim problemi ile birlikte yumurta olmaması sorunu da varsa bu durumda taşıyıcı annenin yumurtası hamilelik için kullanılmaktadır. Bu durumda bebek taşıyıcı annenin ve spermi kullanılan babanın genlerini taşıyacaktır.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir